ОДГОВОР НА ПИТАЊА НАШИХ КОМШИЈА
У нашем лепом граду Краљеву, између две реке постоји много зелених зона:
Градско зеленило одржава и улепшава ове зелене зоне, а у складу са усвојеним годишњим програмом рада.
Ми одржавамо на свим јавним зеленим површинама :
Шта тренутно радимо ?
Ближи се јесен, па у складу са новим временским условима планира се нова динамика радова.
Травњаци се припремају за зиму. Обавља се још једно кошење и уклањање покошене траве.
Цветњаци се окопавају и заливају све до нове јесење садње цвећа. Још увек се обављају радови у ружичњацима – уклањају прецветали цветови и фолијарно се прихрањују и штите од штеточина и болести.
Жбуње и масиви , жива ограда се орезује и формира у правилне облике, па тако добија чврстину да издржи предстојеће зимске услове и снег.
Шта смо урадили у предходом периоду ?
Од почетка 2018. уклањали смо снег са улица. Орезивали смо дрвеће у дрворедима и блоковима, секли суво дрвеће. Очистили смо травњаке од преосталог лишћа и припремили их за кошење. Наставили смо даље одржавање травњака кошењем. Свакодневно смо чистили отпад са зелених површина. Припремили смо руже за цветање. Када се завршила сезона цветања јесењег цвећа, у мају почели смо са припремом за садњу новог – пролећног цвећа (винка, кадифица, бегонија, лепи Јова) на трговима и скверовима. Одржавали смо у наредним месцима цвеће и руже. Орезивали смо масиве и живу ограду. Уклањали смо дивље депоније са зелених површина и органски и неоргански отпад са травњака. Уредили смо косине, прилазе и улазе у град и дуж саобраћајница. Уредили смо и одржавали паркове чисте како би посетиоци могли да уживају у њиховој лепоти. Променили смо пољомљене клупе и офарбали постојеће. Уклонили смо све што је сметало и ружило зелене површине, а по решењима комуналних инспектора … и још много тога што се може приказати у хектарима и километрима.
Шта планирамо ?
Већ је речено шта смо све урадили, али посао се још не завршава.
Јесен је време припреме за зиму , а поред тога и јесење садње цвећа како би у рано пролеће наш град заблистао.
Планирана је садња јесењег цвећа – виоле или дан и ноћ, веселих боја и цветних главица. Између њих засадићемо лале како би рано, одмах после снега видели и осетили „дах пролећа“.
У овој години уклоњена су сува и оболела стабла дрвећа па се зато планира садња новог. Планиране врсте дрвећа даће нову слику зеленим површинама својим обликом крошње, бојом листова и цветова. Попунићемо визуре другог спрата жбунастим врстама, обновићемо ружичњаке.
У јесен када опадне лишће са дрвећа, сакупићемо га и тако припремити травњаке за нову сезону.
Орезаћемо велико дрвеће како би добили прозрачност крошњи посебно у блоковима да светлост допре до станова. Орезаћемо и дрвореде да би имали што лепшу крошњу.
На крају када се све припреме за предстојећу зиму заврше украсићемо градске тргове и улице за Новогодишње и Божићне празнике .
Шта је још наш посао ?
Наш посао је и да чувамо природу, да нашим радом помогнемо биљкама да живе и расту како би нове генерације живеле у здравој средини, а мало старији уживали у мирису цветова и лепоти зеленила на некој од клупа у парку.
Ми смо у служби природе и грађана .
На обострано задовољство,
С поштовањем
Радна јединица “Градско зеленило”
ШТА ТРЕНУТНО РАДИМО? – Започели смо јесење улепшавање града. У току је замена сезонског цвећа на цветним површинама, трговима, скверовима и у парковима. Пролећни расад винке, тагетес, бегонија мења се новом врстом виола која је отпорна на мразеве, цвета и испод снега, а у рано пролеће даје максимум уцветалих „главица“. Наш град ће засијати за Краљевдан ( дан града ) у много боја – жута, бела, плава, црвена. Цветне површине добиће нов изглед и бити пипремљене за пун цват у рано пролеће.
Осим припреме цветних површина и садње цвећа, редовно чистимо и одржавамо све травне површине од свих врста отпада.
ШТА ПЛАНИРАМО У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ ? -Припремамо се и за јесењу садњу новог дрвећа и жбуња како би повећали зелени фонд парковских површина и дрвореда. Јесења садња је најбоља јер биљке пресађивање у овом периоду најлакше подносе.
Мали савет нашим суграђанима – обавите сваку садњу биљака у вашем врту на јесен и онда ћете у рано пролеће имати потпун ефекат облика и боја које природа даје, а одржавање се своди на минимум. Припрему леја за садњу јесењег цвећа обавити у октобру. Фрезерисање леје је неопходно или ручно прекопавање. Ако имате могућности додајте згорели стајњак или вештачко ђубриво у гранулама 20 :20 : 20 ( исти однос елемената ).
После фрезерисања и додавања ђубрива, леју формирати грабуљицом да површински слој буде раван са ситном земљом. Биљке садити у редове на одстојању 25 цм једну од друге, ред од реда. Биљчице садити у нивоу кореновог врата, ни плитко, ни дубоко и руком земљу притиснути у зони кореновог врата близу биљке . Након садње залити лаганим млазом воде. Добро је извршити фолијарну прихрану ђубривом за раст лисне масе након седам дана, а након 14 дана за цветање. Истовремено, превентивно додати мешавину фунгицида и инсектицида.
Желимо вам најлепшу цветну башту.